Pan Józef Skrocki pisze o orkiestrze dętej LO Olecko, lata 60-te XX wieku
Witam. Szanowny Panie Darku, Redaktorze, w załączniku przesyłam list dotyczący zdjęcia z lat minionych ze szkolną orkiestrą z LO w Olecku na ulicy, która jest współcześnie przebudowywana. Związki z przeszłością i współczesne uwagi. Do tekstu dołączyłem stosowne zdjęcia. Wysyłam to teraz, ponieważ sprawa dotyczy aktualnej przebudowy ulicy oraz spraw udziału LO w minionych defiladach pierwszomajowych – sprawa aktualna tematycznie. Uważam, że sprawy zainteresują wiele osób.
Pozdrawiam, z poważaniem
Józef Skrocki
Szanowni Państwo,
przedstawiam Państwu stare zdjęcie – IMG323, które, obok głównego, zaplanowanego obrazu, ukazuje dość wyraźnie nieplanowany kadr. Jest nim jezdnia i otoczenie ul. Kolejowej, która jest aktualnie przebudowywana. Właściwie, to zdjęcie przedstawia ulicę Lenina, bo taką nazwę, w tamtym czasie, miała obecna ul. Kolejowa. Patronat Lenina został wprowadzony w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku i obowiązywał do 9.03.1990 r.
Zdjęcie uwieczniło wymarsz LO w Olecku, ze swego budynku nr 3 przy ul. Lenina, na plac defilady pierwszomajowej, na Placu Wolności. Dzisiaj, w dawnym budynku LO, mieści się SP Nr 3. Tamten wymarsz odbył się w roku 1963. – lub w 1964. Orkiestra została uchwycona, w czasie, gdy znajdowała się na wysokości budynku Narodowego Banku Polskiego, który aktualnie funkcjonuje na Placu Wolności. Wtedy szkoła szczyciła się swą własną orkiestrą dętą. Skład instrumentalny nie był imponujący. Tylko podstawowe instrumenty dęte blaszane, czyli trąbki, sakshorny tenorowe, altowe oraz bęben basowy i czynele. Później dołączyła tuba basowa (grał na niej pan woźny szkolny) oraz jeszcze kilka osób, spoza szkoły, między innymi z klarnetem. Kapelmistrzem była osoba także spoza szkoły. Jeśli dobrze pamiętam(?) nazywał się p. Możejko(?). Jeśli pomyliłem się, to bardzo przepraszam i proszę o pomoc inne osoby, które mogą zaradzić temu problemowi. Na zdjęciu jest nim pan w pierwszym rzędzie, od prawej strony, który w tamtym momencie, tylko trzymał trąbkę. Podstawowy skład grających pochodził z mojej klasy maturalnej 1964. Wychowawcą tej klasy „A” był p. Marian Plichtowicz, a dyrektorem szkoły, p. Aleksander Niesterczuk. Z tej klasy uczniowie grający to, Janusz Engwert – trąbka, w pierwszym rzędzie obok dyrygenta, w drugim rzędzie, pierwszy od lewej, to ja, Józef Skrocki – tenor, drugi to Ryszard Piskorz – także tenor. Za orkiestrą maszerował poczet sztandarowy. Jeśli nie mylę się, to sztandar niósł, także nasz klasowy kolega, Maciej Szmitkowski.
Zanim orkiestra zagrała marsza, defilującym na placu Wolności, ćwiczyła grę w różnych warunkach terenowych. Pamiętam przemarsze polne, po nierównościach terenowych, na zachód od dworca kolejowego, za widocznym wzniesieniem ziemnym, za torami. Celem było „nabicie” ust. Łatwiejsze były ćwiczenia np. przy małym stadionie. Dołączam dwa zdjęcia zespołu – IMG519 i IMG520, podczas przerwy w zajęciach, w okolicach małego stadionu.
Na stronach internetowych można znaleźć historię LO w Olecku. Wśród wymienionych, różnych organizacji i kół zainteresowań działających na terenie szkoły, niestety, nie znalazłem ani słowa na temat funkcjonowania szkolnej orkiestry dętej. Wspomniana orkiestra nie była fikcją. Dowodzi tego zaprezentowane zdjęcie. Nie podawałem wszystkich imion i nazwisk osób widniejących na zdjęciach, aby nie popełnić ewentualnych błędów. Pamięć jest już zawodna. Będę bardzo wdzięczny osobom, które zechcą uzupełnić te dane, pisząc to w komentarzach do niniejszego listu.
Dołączam także zdjęcie – IMG0068, które wykonałem współcześnie z tego samego miejsca filmowania, na ul. Kolejowej, co kilkadziesiąt lat temu. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, porównując te zdjęcia. Współcześnie modernizowana ulica posiada już pokrycie w postaci dywanika asfaltowego. Wtedy ulica była wyłożona dużą, kwadratową kostką brukową. Jedno pobocze posiadało drobniejszą podłużną kostkę brukową. Krawężniki były granitowe, naturalne. Obecne krawężniki, widać je na współczesnym zdjęciu, po lewej stronie modernizowanej ulicy, sprawiają wrażenie korzystniejszej prezencji. Korzystniej prezentują się współczesne elewacje budynków. Ma na to także wpływ nowocześniejsza fotografia kolorowa. Elewacje zostały także odnowione. Znikły również stare kratownice słupów energetycznych. Estetyczniejsze jest obecnie zagospodarowanie posesji przy budynkach. Przy Starostwie zmieniono rodzaj drzew ozdobnych. Współcześnie, inaczej jest zagospodarowana powierzchnia chodnikowa i zatoki postojowe.
Z poważaniem,
grający w byłej, szkolnej orkiestrze dętej LO, Józef Skrocki